3 Aralık 2015 Perşembe


                       

                       Yüz Karasi Değil , Kömür Karasi 


Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara‘nın, 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılmış, bu nedenle madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir. 
Santa Barbara‘nın İzmit‘te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasından dolayı 4 Aralık, önce Anadolu‘da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanılmaktadır.  
Ailesinin her gün yediği ekmeğin bir gün kömürden kara olacağını bilerek çalışan emekçilerin günü . Bu dünyada en çok saygi duyulmasi gereken mesleklerden .Emeğin canlarindan ucuz olduğunu hep hissettikleri , her an ölüm korkusuyla ama aile gecindirme derdidir madencilik. Ramazan ayinda nasil iftar açtıklarını gösteren bir kaç haberden sonra unutulanlardir madenciler , ta ki göçük altinda son nefeslerini verene kadar , ailesinin aci feryadi kulaklari yakana kadar . 
Bugün madenciler kadar ailelerinin de günüdür aslinda her gün o aci haberi bekleyerek yaşamak zorunda kalan ailelerin de günü . 
 Size atfedilen günü kutluyoruz ama bu gün dışında da her gün önünüzde saygiyla eğiliyoruz .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder